Multi purpose relays are universal relays for different vehicles supporting different types of functions.
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Relay Type | Automotive relay |
| Number of Pin | 4 Pin |
| Brand | Best Auto |
| Usage/Application | Relay without clamp |
| Material | Nylon |
| Color | Black |
| Voltage | 12V / 24V |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Relay Type | Automotive relay |
| Coil Voltage | 12 V DC |
| Contact Current | 40 A |
| Number of Pin | 5 Pin |
| Brand | Best Auto |
| Pin Configuration | 5 Pin |
| Material | nylon |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 12V |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 12V |
| Number of Pin | 4 Pin |
| Relay Type | Automotive relay |
| Brand | Best Auto |
| Material | nylon |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Number of Pin | 5 |
| Current | 40A / 20A |
| Material | ABS Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 12V / 24V |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 12V |
| Relay Type | Automotive relay |
| Series | 18 |
| Coil Voltage | 12 V DC |
| Number of Pin | 4 Pin |
| Contact Configuration | 1 NO 1 NC |
| Brand | Best Auto |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Material | nylon |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Color | Black |
| Current Rating | 40 A |
| Contact Current Rating | 2 A |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Relay Type | Thermal Flasher Relay |
| Voltage | 24V |
| Coil Voltage | 24 V DC |
| Contact Current | 40 A |
| Pin Configuration | 4 Pin |
| Usage/Application | Multupurpose |
| Material | Plastic |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Relay Type | Heavy Duty Relay |
| Coil Voltage | 12 V DC |
| Contact Current | 80A |
| Number of Pin | 4 Pin |
| Contact Form | SPDT |
| Brand | Best Auto |
| Pin Configuration | 4 Pin |
| With Bracket | No |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Usage/Application | Relay |
| Material | Nylon |
| Enclosure | Sealed |
| Color | Black |
| Voltage | 12V / 24V |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Relay Type | Automotive relay |
| Voltage | 12V |
| Coil Voltage | 12 V DC |
| Contact Current | 80A |
| Number of Pin | 4 Pin |
| Brand | Best Auto |
| Pin Configuration | 4 Pin |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Usage/Application | TATA Ace / Magic |
| Material | Nylon |
| Enclosure | Sealed |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 100 Piece
Shubhangi (Director)
VMS Autocircuit Microsystems Private Limited
Ground Floor, Plot No. 142, PKT C, Sec 5, Bawana, Dsidc
New Delhi - 110039, Delhi, India