We are producing various types of Micro relays for the automotive replacement market since the last 20 years. We offer best quality at affordable price.
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 12V |
| Number of Pin | 4 Pin |
| Relay Type | Automotive relay |
| Brand | Best Auto |
| Usage/Application | Micro Relay |
| Material | Nylon |
| Color | Blue |
Minimum order quantity: 100 Piece
| Voltage | 12V | ||||||||||
| Pins | 4 Pin | ||||||||||
| Function | Normally Open | ||||||||||
| Protection | Resistor | ||||||||||
| Pin Designations |
| ||||||||||
| Maximum Load | 40A |
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 24V |
| Number of Pin | 5 Pin |
| Relay Type | Automotive relay |
| Brand | Best Auto |
| Usage/Application | Micro Relay |
| Material | Nylon |
| Color | Yellow |
Minimum order quantity: 100 Piece
| Voltage |
12V |
||||||||||||
| Pins |
5 Pins |
||||||||||||
| Function |
Change-over |
||||||||||||
| Protection |
Resistor |
||||||||||||
| Pin Designations |
|
||||||||||||
| Maximum Load | 40A |
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 24V |
| Number of Pin | 4 Pin |
| Relay Type | Electronic Flasher Relay |
| I Deal In | New Only |
| Warranty | 12 Months |
| Color | Yellow |
| Compatible Vehicles | UNIVERSAL |
| Brand | Micro Relay |
| Product Type | Micro Relay 4 Pin 24V - LEYLAND-F 8825200 / 91 |
| Part No. | 27A |
| Packaging Size | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
| Voltage |
24V |
||||||||||
| Pins |
4 Pin |
||||||||||
| Function |
Normally Open |
||||||||||
| Protection |
Resistor |
||||||||||
| Pin Designations |
|
||||||||||
| Maximum Load |
20A |
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Relay Type | Automotive relay |
| Voltage | 12V |
| Coil Voltage | 12 V DC |
| Contact Current | 30 A |
| Number of Pin | 5 Pin |
| Brand | Best Auto |
| Pin Configuration | 5 Pin |
| Material | nylon |
| Color | blue |
| Part No. | 1801-FA-0080N |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Relay Type | MICRO |
| Coil Voltage | 12 V DC |
| Contact Configuration | 1 NO 1 NC |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Number of Pins | 4 Pin |
| Brand | Best Auto |
| Model Name/Number | Relay |
| Usage/Application | Normally used for switching circuits using on/Off applications |
| Type | Voltage Relays |
| Number Of Poles | 4 |
| Current | Micro Relay |
| Country of Origin | Made in India |
| Current Rating | 20A |
| Contact Current Rating | 5 A |
Minimum order quantity: 100 Piece
Shubhangi (Director)
VMS Autocircuit Microsystems Private Limited
Ground Floor, Plot No. 142, PKT C, Sec 5, Bawana, Dsidc
New Delhi - 110039, Delhi, India