Best Auto Industries has been producing different types of Head Lamp relays for the automotive replacement industry for the last 20 years. We manufacture various types of Head Lamp relays for a wide range of vehicles. Specialized Head Lamp relays are also available.
₹ 140 / Piece Get Latest Price
| Vehicle Type | Car |
| System Voltage | 12 V |
| Contact Current Rating | 70 A |
| Body Material | ABS |
| Voltage | 12V, 12 |
| Brand | Best Auto |
| Function | Headlamp |
| Current | 40 A, 40 |
| Application | 12V Vehicles |
| Number Of Pin | 6 |
| Voltage Type | DC |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 140 / Piece Get Latest Price
| Vehicle Type | Truck |
| System Voltage | 24 V |
| Contact Current Rating | 40 A |
| Voltage | 24V, 24 |
| Function | Headlamp |
| Current (Amps) | 40A |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Brand | Best Auto |
| Application | 24 V Vehicles |
| Number Of Pin | 6 pin |
| Voltage Type | DC |
Minimum order quantity: 100 Piece
Specification: - 24 Volt 6 Pin
Replacable for - X8003800 / 911125
₹ 140 / Piece Get Latest Price
| Vehicle Type | Car |
| System Voltage | 12 V |
| Contact Current Rating | 70 A |
| Voltage | 12V, 12V |
| Brand | Best Auto |
| Function | Headlamp |
| Current (Amps) | 80A |
| Number Of Pin | 6 |
| Voltage Type | DC |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Number of Pins | 8 |
| Body Material | ABS |
| Voltage | 12V |
| Brand | Best Auto |
| Number Of Pin | 8 Pin |
| Part No | 302537 / 870116 |
| Packaging Type | 10 x 10 =100 |
| Usage/Application | Headlamp Relay |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
Suitable for Eicher Canter 12 Volt Vehicles.
Replacable for -ID-201465 , IE-302537 / 870116
₹ 260 / Piece Get Latest Price
| Number of Pins | 8 |
| Body Material | ABS |
| Voltage | 24V |
| Current | 30 A |
| Brand | Best Auto |
| Number Of Pin | 8 Pin |
| Type | Voltage Relays |
| Color | Black |
| Automotive Relay | Yes |
| Packaging Type | 10 x 10 =100 |
| Usage/Application | Headlamp Relay |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 230 / Piece Get Latest Price
| Vehicle Type | Car |
| Number of Pins | 6 |
| System Voltage | 12 V |
| Body Material | ABS |
| Voltage | 12V |
| Relay Type | HEAD LAMP RELAY |
| Function | Headlamp |
| Brand | Best Auto |
| Number Of Pin | 6 pin |
| Packaging Type | 10 x 10 =100 |
| Country of Origin | Made in India |
| Contact Current Rating | 40 A |
| Current | 30 A |
Minimum order quantity: 100 Piece
Specification :- 6 Pin 12V With Wire
Replacable for - IB-002896 / ID-204022 / 911811 / 870122
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Vehicle Type | Car |
| System Voltage | 12 V |
| Contact Current Rating | 40 A |
| Voltage | 12V |
| Relay Type | 6 Pin |
| Brand | Best Auto |
| Function | Headlamp |
| Current | 40 A |
| Number Of Pin | 6 |
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Vehicle Type | Truck |
| System Voltage | 24 V |
| Contact Current Rating | 70 A |
| Function | Headlamp |
| Brand | Best Auto |
| Voltage | 24V |
| Automotive Relay | Headlamp Relay |
| Packaging Type | 10 x 10 =100 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Vehicle Type | Car |
| System Voltage | 12 V |
| Contact Current Rating | 40 A |
| Voltage (V) | 12, 12V |
| Brand | Best Auto |
| Function | Headlamp |
| Current (Amps) | 80 |
| Number Of Pin | 6 |
| Voltage Type | DC |
| Color | Black |
| Number Of Poles | 6 Pole |
| Automotive Relay | Yes |
| Packaging Type | Box |
| Power | 600W |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
Features: -
Fitment: - Universal fitment for all 12V vehicles.
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Relay Configuration | Dual Relay |
| Connector Type | H1 H7 |
| Compatibility Type | Universal |
| Number of Poles | 6 pole |
| Brand | BEST AUTO |
| Compatible Vehicles | UNIVERSAL |
| Color | BLACK |
| Packaging Size | 10 x 10 |
| Lighting Component Type | Headlamp |
| Grade | A+ |
| Vehicle Model | Universal |
Minimum order quantity: 100 Piece
We are a reputed Manufacturer of premium quality Headlamp Relay Wiring Kit which are made using quality raw materials and duly comply with international standards in terms of quality. Our Headlamps Relays are widely demanded in the market due to their durability and high performance.
Suited for 12 volt vehicles.
Features :
Specification :- 12 Volt for H1 - H7 Bulbs
₹ 190 / Piece Get Latest Price
| Number of Pins | 6 |
| Body Material | ABS |
| Voltage | 24V |
| Brand | Best Auto |
| Model Name/Number | Headlamp Relay |
| Type | Voltage Relays |
| Automotive Relay | Headlamp Relay |
| Packaging Type | 10 x 10 =100 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
Features: -
Suitable for all 24 Volt Vehicles.
Shubhangi (Director)
VMS Autocircuit Microsystems Private Limited
Ground Floor, Plot No. 142, PKT C, Sec 5, Bawana, Dsidc
New Delhi - 110039, Delhi, India