₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Relay Type | Micro Relay |
| Coil Voltage | 12 V DC |
| Contact Configuration | 1 NO 1 NC |
| Voltage | 12V |
| Contact Current | 30 A |
| Part Name | RELAY |
| Contact Current Rating | 10 A |
| Mounting Type | Socket Mount |
| Pin Configuration | 5 Pin |
| Number of Pins | 5 Pin |
| Material | Abs Plastic |
| Current | 30A |
| Dimensions | 25MM X 21Mm X 21mm |
| Weight | 20g |
| Usage/Application | Multi |
| Country of Origin | Made in India |
Shubhangi (Director)
VMS Autocircuit Microsystems Private Limited
Ground Floor, Plot No. 142, PKT C, Sec 5, Bawana, Dsidc
New Delhi - 110039, Delhi, India